Klimatizace - Brno a celá ČR

Do domů a bytů, komerční

Montáž a servis

tel.: 731 464 450

Jak klimatizace pracuje

Základním úkolem je odčerpat teplo ven. Druhotnou funkcí je větrání, čištění a filtrování. Klimatizace funguje jako vaše lednice a také mají některé stejné vlastnosti. Musejí být tiché, protože často pracují i přes noc. Klimatizace „jede“ nejméně 60 dnů v roce asi 10 hodin denně. Jelikož by měla fungovat i za vaší nepřítomnosti, musí být spolehlivá a bezúdržbová. V obou najdete kompresorový chladicí okruh – výparníkem prochází teplý vzduch a odpařováním chladiva dochází k odebírání tepla.

Klimatizace nepřítel zeměkoule?

To se dříve říkalo. Především proto, že chladiva do klimatizací obsahovala látky odbourávající ozón. Přitom problematické HCFC (například R22 obsahující chlór) se dnes prakticky nepoužívá. Od 1. 1. 2004 navíc platí zákaz jeho použití ve všech nových zařízeních, od roku 2010 budou zakázány docela. Dnešní chladiva neškodí – nejrozšířenější R407c není toxické, je nehořlavé a neničí ozónovou vrstvu. Podle Svazu chladicí a klimatizační techniky i zahraničních zdrojů tedy nelze tvrdit, že moderní klimatizace škodí planetě.

Zdroje tepla v místnosti

Rčení „Za vším hledej člověka“ platí i zde. Lidské tělo vydává asi 150 W (tedy jako žárovka), při sportu až dvojnásobek. Cvičící dvojice topí asi 0,5 kW!
Zřejmým zdrojem tepla jsou žárovky (přemění v teplo asi 90 % energie).
Další v řadě jsou počítače, monitory, televizory. TV vypneme většinou jen ovladačem, ale většina obvodů pracuje a hřeje. Lépe vybavená domácnost takto topí dalších 0,5 kW.
Velká část tepla prochází skrze sklo v oknech. To může propustit až 400 W na m² zasklené plochy. Existují možnosti snížení propustnosti tepla, především žaluzie a podobné stínění, v modernějším pojetí to jsou speciální skla či nalepovací fólie.
Existují i další způsoby oteplování místností, především špatné větrání.

Proč klimatizovat?

Pomocí klimatizace můžete vytvořit takové komfortní prostředí, ve kterém se budete cítit nejlépe a které bude mít správnou teplotou a příjemnou vlhkost. Moderní klimatizační jednotky produkují čistý, zdravý, čerstvý vzduch, odvlhčují vzduch a vytváří prevenci proti plísním. Toto všechno zajišťují, aniž by vznikal průvan nebo hluk.
Zkrátka, klimatizace umožňuje, aby jste se cítili dobře, aktivněji a svěže, což se odráží v mnoha výhodách. Protože pokud se člověk cítí lépe, je i kreativnější a produktivnější. A komu by se nelíbilo být v obchodě, kavárně, restauraci nebo hotelu s klimatizací, obzvláště v létě?

Akční nabídka

od června do srpna
slevy na montáž klimatizací 30 %
Související odkazy